muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Kitaro - Silk Road vol.2

Kitaro

Silk Road vol.2

rok wydania: 1980

Kitaro w 1989 roku osiadł z drugą żoną Keiko i jej synem na farmie wielkości 730,000 m; w Ward na północno zachodnim przedmieściu rozłożonego w górach, Boulder w stanie Kolorado. Tam stworzył swoje drugie studio nagraniowe Moichi House stworzone na 230 m, gdzie swobodnie mieści się 70 osobowa orkiestra. Dobór miejsca nie był przypadkowy - góry Kolorado przypominały Kitaro święte góry Japonii a zarazem w okolicy osiedlona jest liczna społeczność azjatycka. Tamże znalazło schronienie m.in. ponad 5 000 uchodźców z Tybetu. Z jednym z nich, słynnym mnichem i muzykiem Nawang Khechog'iem nagrał swą najmroczniejszą płytę „World Of Kitaro" i był producentem jego płyty „Karuna". (Ostatnie doniesienia mówią, że Kitaro przeprowadził się do Occidental, malego miasteczka kolo północnych przedmieść San Francisco). Kitaro znany też jest tego że dochód z płyt przeznacza na cele charytatywne np. czarująca płyta trawestująca znane kolędy, „Peace On Earth" stworzona została aby wesprzeć pieniędzmi z jej sprzedaży fundację non- profit Earth Communications Office. Nie zapomina jednak o swoim kraju rodzinnym ani ten o nim - Kitaro był tam na przykład głównym wykonawcą podczas zakończenia olimpady zimowej w Nagano w 1998 roku.
Pięć lat zdjęć 50 milionów dolarów kosztów, miliony kilometrów taśmy - tak powstał wspaniały film dokumentalny „Silk Road" i dzięki niemu mamy możliwość rozkoszowania się świetną ścieżką dźwiękową...
Mamy tu typową dla wczesnego Kitaro kombinację dźwiękowego przepychu, majestatycznych struktur i miłych prawie naiwnych melodii. Lekkie syntezatorowe dźwięki pełne elegancji i blasku o ciepłym i pełnym wewnętrznego spokoju charakterze. Radzę włożyć słuchawki zamknąć oczy i udać się w mistyczną podróż uniesionym przez tą piękną muzykę. Cudowne syntezatorowe pejzaże mieszane z naturalnymi odgłosami i niepowtarzalnymi efektami dźwiękowymi. Spokojne i wysublimowane, prowokujące do wyobrażania sobie odległych lądów, czasów, kosmosu. Muzyka którą można wykorzystać do medytacji, relaksacji czy Jogi.
Ta płyta bardziej podoba mi się od pierwszej części ze względu na według mnie dużo ciekawsze kompozycje. Płytę otwiera oddechem kosmosu przepiękny „Peace". To kwintesencja stylu Kitaro - trudno być obojętnym słuchając tych poruszających dźwięków - słychać tu wszystkie charakterystyczne wyznaczniki stylu Kitaro.
Dryfowanie w przestrzeni kontynuuje kolejny wspaniały utwór oparty głównie na brzmieniu santur -„Takla Makan Desert". Dla mnie to muzyczna transkrypcja tego co się kryje pod słowem „wiosna". Myślę, że nikt lepiej nie potrafiłby na język muzyki przełożyć zapachu trawy, ciepła słońca, radości z otaczającej nas przyrody.
"Eternal Spring" - rytm przyspiesza ale wciąż jesteśmy w kręgu relaksacji.
"Silver Moon" to delikatne powtórzenie motywu przewodniego „Silk Road" zanurzone w subtelnej oprawie (do 1.42) następnie przechodzi w niesamowicie klimatyczną melodię wygrywane specyficzną, zarezerwowaną tylko dla Kitaro barwą dźwięku. Według mnie najpiękniejszy fragment płyty oprocz ostatniego utworu.
W „Magical Sand Dance" dźwięk z poprzedniego utworu przechodzi w inną melodię i wsparty jest w dość ciekawy sposób, przez perkusję i gitarę.
Kolejny przewspaniały wstęp oparty na paru dźwiękach plus mellotron i kolejna zwiewna melodia to „Year 40080".
"Time Travel" - ulotna melodia oparta na chanting bellsach w tle mellotrowych chórow.
Na kończące tę doskonałą płytę 3 ostatnie utwory brakuje mi już słów ....To przypomina mi już małą porcelanową figurkę baletnicy obracającą się w pozytywce ... „Reincarnation" - wspaniały dialog dzwoneczków w kanałach , „Dawning" -czy można inaczej opisać świt? „Tienshan" - zwieńczenie godne artyzmu Kitaro - silnie wyeksponowane basowe dźwięki i prawie pompatyczna melodia dają niezatarte estetyczne wrażenia. Genialne. Wydawałoby się że ta muzyka z najbardziej znanego materiału wydanego przez Kitaro jest moim numerem jeden. Ale jest jedna płyta, którą cenię jeszcze bardziej...(10.21/10)
Recorded at Kitaro's Kamakura and Miasa studios, mixed at Kamakura, Hitakuchizaka and Sound Design studios, engineered by Kitaro. Mixed by Kitaro and Masayoshi Ohkawa with the assistance of S. Taya and A. Kaji.

Composed and arranged by Kitaro, synthesizers programmed by Kitaro.
Kitaro grał na syntezatorach : Korg, Roland, Yamaha, Moog , Prophet oraz gitarze akustycznej, bębnach, perkusji, quena, chanting bell, mellotronie i santur.

1.Peace (Shizukesa No Nakade) 3'48"
2. Takla Makan Desert (Takuramaken Sabaku) 3'16
3. Eternal Spring (Inachi No Izumi) 5'23
4. Silver Moon (Karakhoto No Genso) 5'01"
5. Magical Sand Dance (Shimpi Naru Suna No Mai) 6'09"
6. Year 40080 (40080 Nen) 4'40"
7. Time Travel (Jikukan) 2'32"
8. Reincarnation (Saisei) 4'22"
9. Dawning (Yoake) 3'13"
spawngamer

« powrót