muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Vanderson - Echoes of Darkness

Vanderson

Echoes of Darkness

rok wydania: 2007

Pod nazwą Vanderson kryje się Maciek Wierzchowski , muzyk z Grudziądza .Album ten został wydany w 2007 roku.
Cd ,,Echoes of darkness,, składa się z 4 części: od Part 1 do Part 4.
Pierwsza część zaczyna się kosmicznymi szumami, mroczna muzyka Vandersona niczym wirtualny wehikuł czasu przenosi nas do kamieni milowych muzyki elektronicznej, czuć tu ducha albumu ,,Mirage,, Klausa Schulze ; choć równie można tak samo odnieść się do skojarzeń z twórczością Szkockiego el muzyka Syn-a, który w podobny sposób jak Vanderson wykorzystuje brzmienie ,,mellotronu,,.
Zadumany poczatek to taka swoista transcendentalna uczta- wyczuwa sie tu oczekiwanie na sygnały z kosmicznej odchłani......te sygnały to Echa z ciemności wszechogarniającego nas kosmosu.
Znajomy motoryczny rytm naprowadza nas na kultowe dżwięki z albumu Ricochet T.D.
Maciek Wierzchowski w zgrabny sposób wplótl tu specyficzna rytmikę z tego kultowego albumu ,,Mandarynkowego snu,, ale to nie znaczy ,że kopiował , błyskające sekwencyjne analogowe pasaże o ciepłej barwie z mellotronowym tłem wprowadzają mnie w stan przyjemnego ,wręcz,,narkotycznego,, odrętwienia.Ta suita trwa ponad 18 min i nie nudzi- bogata paleta nastrojów powoduje wyostrzenie zmysłów i dział na wyobrażnie.
Part 2 - Mamy tu specyficzną melancholijno - euforyczną atmosfere, charakterystyczną dla Neuronium a w szczegółności do utworu ,,Neutron Age,,. Tu el błogostan trwa krótko.kiedy to Vanderson podaje nam sekwencyjną ucztę, okraszona charakterystycznym ,,fletem,,- wszystko to podparte jest motorycznym bitem , utwór zaczyna rozbłyskiwac feriami siarczystych solówek,które wprawiaja mnie w rodzaj somnabulicznego transu.
Moim ulubionym fragmentem tego cd jest Part 3 ,która nawiązuje do twórczośći TD z lat 70-ch i początku lat 80-ch.Sekwencja pełna rozmachu ustrojona jest w piękny bukiet rożnobarwnych el-kwiatów w postaci drążących uszy metaliczno brzmiących solówek klawiszowych Vandersona.
Kompozycja znakomicie wywazona jest pod względem proporcji nawarstwiających się frapujących mariaży dżwiękowych rożnej el prowiniencji charakterystycznych dla muzyki elektronicznej dekady lat 70-ch.
Wszystkie te el pejzaże różnokolorowych dżwięków znikają by ustapic miejsca cudownej sekwencerowej części,która oślepia mnie niczym wschodzące słońce i rozbłyska pełnią swojego blasku.Soczyste solówki i tłuste barwy syntezatorowe czarują i hipnotyzują, mimo pewnej jednostajności tempa muzyka Maćka nie nuży- przeciwnie kompozycja co rusz jest zdobiona iskrzącymi się solówkami oraz delikatnym pulsującym sekwencerem,wszystko to stanowi pewien el- tygiel ,duch TD unosi sie tu wybitnie.
Wszystko cichnie i zarazem powraca do początku tego cd - Echa ciemności Part3 jest już poza naszym zmyslowym zasięgiem.
Part4 to ostatni etap pogoni Vandersona za...Echami z ciemnosci i znów muzycznie jakby zanurzył się w el dżwiękach typowych dla Szkockiego el muzyka Syna,specyficzne ,mgliste mellotronowe improwizacje ale ta mgła jednak znika i muzyka zaczyna się zmieniac a to za sprawą ostro brzmiących ,plumkających sekwencji,które niemalże wręcz dudnią jakby nadchodziły z dalekich kosmicznych odchłani.
Przypomina mi to muzykę znakomitego tria z Dani Navigator i jego cd ,,Imperium oceaniczne,,
Pulsująca basowymi rytmami kompozycja Part4 zaczyna się rozkręcać wręcz nieprzewidywalnie, a to za sprawą trafiającej prosto w trzewia potężnej solówce syntezatorowej. Maciek świetnie potrafi intuicyjnie wykorzystać właściwe do danej chwili el instrumenty,dzięki inteligentnej aranżacji tych utworów i mimo ubogiego zaplecza technicznego i skromnego instrumentarium - jednak świetnie Vanderson na tym cd pokazuje nam to ,że liczy się wyobrażnia muzyczna,która to kieruje Maćka nie tylko na klasyczną ,,Berlińska,, drogę ale pozwala muzykowi bazując na podwalinach klasycznej elektroniki wykreowac nowe nie odkryte jak dotąd obszary - preferowany przez Vandersona styl automatycznie tworzy nową jakość w tej niszowej muzyce , to swego rodzaju nobilitacja w tym eklektycznym światku muzyków uprawiających wysublimowane dżwięki pełne emocjonalnych stanów , który artysta VANDERSON nam dostarcza na tym cd.


http://www.generator.pl/x...43-5710001.html To jest namiar na mp3 w/w cd Vandersona


Mariusz Wójcik (Mari

« powrót