muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Healer - Higher Grounds

Healer

Higher Grounds

rok wydania: 2004

Healer - Michael Andresen z Szwecji jest raczej znany fanom muzyki z pogranicza psytrance, gdzie związany był z projektem "12 Moons". Niedawno wytwórnia Candyflip Records wydała jego nową płytę w klimatach ambientalnych zatytułowaną "Higher Grounds", która wpadła parę dni temu w moje ręce.

Słuchając jego nowej płyty można zauważyć, że Michael lubi wplatać w swoją muzykę kosmiczne wibracje. Już w pierwszym utworze mamy przedsmak tego, co nasz czeka w dalszej części. Długie wibrujące dźwięki, które przenoszą nas w przestworza z towarzyszącymi w tle delikatnymi bitami. Kolejne utwory są w podobnym stylu - mistyczne, tajemnicze.. Muzyka tworzy niesamowitą atmosferę, sprawia wrażenie jakby przestrzeń wokół nas pływała. Wprost idealne dla osoby, która po ciężkim dniu w pracy chciałaby wieczorem odpocząć, oderwać się od szarej rzeczywistości.
Płyta podzielona została na dwie części - Passage One to utwory 1 do 5, zaś Passage Two to utwory 6-8.
Pierwsza część powoli wprowadza nas w wyimaginowany świat - wolne głębokie dźwięki, do których powoli dołączają delikatne bity, dźwięki pianina, relaksujące melodie... wszystko zaczyna przyśpieszać, po czym przechodzimy do Passage Two. Tutaj muzyka ma troche inny kierunek. Definitywnie mroczniejszy, bardziej dramatyczny ale nadal przepiękny i bardzo  relaksujący.

Najpiękniejsze z całej płyty chyba są dwa ostatnie utwory - Reasonate Within i Apnea. Niesamowicie kosmiczne kawałki, które pobudzają wyobraźnie i sprawiają wrażenie jakby pochodziły z głebi przestrzeni kosmicznej. Krążąc po serwisach internetowych znalazłem takie zdanie, iż słuchając tych utworów na myśl przychodzą kompozycje Pete'a Namlooka. I można się z tym zgodzić.

Po wielokrotnym przesłuchaniu tej płyty stwierdzam, że jest to kawał dobrej czystej, relaksującej, głeboko ambientalnej muzyki, idealnej do słuchania w domu wieczorem, przy zgaszonych światłach, przy której można po cichu odpłynąć w kierunku światów tworzonych przez Healera. Bardzo silna pozycja, która będzie gościc u mnie w odtwarzaczu jeszcze przez bardzo długi czas.

Zdecydowanie polecam
 
pLayer

« powrót